(Klicka för en större bild)
Bettet går att hyra i 14 dagar, därefter väljer man att antingen skicka tillbaka bettet (fri returfrakt) eller om man vill behålla bettet så dras hyrespriset av på köpesumman för bettet. Fakturan justeras manuellt om Du väljer att hyra bettet, dvs. det kommer att stå hela priset när Du går till kassan men fakturan för hyran blir på 250 kronor. Hyreskostnaden gäller för hyra av ett bett, vill Du hyra ett annat bett så blir det en ny hyresperiod och en ny hyreskostnad, gör en ny beställning.
Skriv hyra om Du önskar hyra bettet för 250 kronor i 14 dagar, fakturan korrigeras då manuellt av oss.
Artikelnummer:Johnuni
Enhet:st.
Storlek
Lagerstatus:Leverans 5-10 arbetsdagar
✓ Fri frakt!
✓ Varje bett är handgjort
✓ Normal i storlek
PRODUKTINFORMATION
Skulle du beskriva din häst som följande;
- Svår att rida ihop
- Känslig, kan bli stark
- Ojämn och orolig i munnen
John kan varieras i styrka beorende på hästens dagsform. Fager's Baby fulmer ger stabilitet åt mundelen och hjälper till att förtydliga tygeltaget. Samt skyddar mungiporna från nyp. Ringarna kommer längre ut från mundelen vilket ramar in hästen och undviker tryck mot kind och kindtänder.
Med tygeln i den stora ringen fungerar John som ett Bauncher/tränsbett. Tygeln i nedersta ringen ger en gag och hävfunktion, denna kombination ger en mer flexibel och rörlig känsla än fasta sidostycken.
John's unika mundel har samma tjocklek rakt igenom utan några brytningar som kan trycka mot lanerna eller gommen.
Kombinera gärna med Fager's snabb spännen och kedja för att fördela trycket ytterliggare och få fler valmöjligheter i samma bett.
FAGER loggan ska alltid vara på din hästs högra sida, med texten framåt.
Godkänd för tävling? Kolla här!
Längd mm | Tjocklek mm |
|
|
105 | 12 |
115 | 12 |
125 | 12 |
135 | 12 |
|
|